מהו טיפול באמנות?

טיפול באמנות הינו טיפול רגשי אשר יש בכוחו לסייע במגוון רחב של קשיים ביניהם דימוי עצמי נמוך, קשיים בתקשורת בינאישית, חרדות, התמודדות עם אבדן, טראומה, ויסות רגשי ועוד. ייחודו של הטיפול הינו בעצם העובדה שהתקשורת שבין המטופל והמטפל וההתערבויות הטיפוליות מתאפשרות גם בדרכים שאינן מילוליות, כמו ציור, פיסול, תנועה ושאר דרכי הבעה יצירתיות.

כיצד מסייעת הבעה יצירתית לתהליך הטיפולי?
דרכי הבעה יצירתיות הן בלתי אמצעיות וככאלו הן מאפשרות לבטא את החוויה האישית גם כאשר אין בכוחן של המילים לתאר ולהכיל אותה. תהליכי יצירה ידועים בכוחם המרפא והמזכך. הם מזמנים מפגש רב חושי עם חומרים מגוונים ומפעילים את המטופל גופנית, קוגניטיבית, מוטורית ורגשית.
בנוסף, בדומה לתהליכי חלימה, הם מעלים תכנים מודעים ובלתי מודעים אל פני השטח. התוצר המוגמר אשר מהווה עדות מוחשית להתרחשויות מעולמו הפנימי של המטופל מהווה קרקע פורייה להמשך העבודה הטיפולית.

למי מתאים הטיפול?
טיפול באמנות עשוי להיות מתאים במיוחד לילדים ונוער מאחר ושפתם נמצאת בתהליכי התפתחות ואינה עשירה מספיק בכדי להביא לידי ביטוי מלא את החוויה הפנימית; לאנשים בוגרים אשר אינם מטיבים להתבטא באופן מילולי, או לחילופין לאנשים בוגרים אשר רוו מעיסוק מילולי במוקד הקושי ומבקשים להתבטא בדרך חלופית.

איך בעצם מתנהל מפגש טיפולי באמצעות אמנות, והאם נדרש ניסיון קודם ביצירה?
המפגש הטיפולי הינו מרחב פתוח וגמיש, והוא מהווה תוצר של הקשבה לרצון ולצורך של המשתתפים בו.
ישנם אשר יעדיפו בעיקר לשוחח ויש אשר יעדיפו ליצור, יש שיעדיפו יצירה חופשית ויש שיזדקקו להנחיות ומסגרת ברורה, יש שיעדיפו לעבוד לבד ויש שיבקשו לעבוד יחדיו… תוכן המפגש משתנה בהתאם למי שעומד במרכזו.
אין כל צורך בניסיון קודם ביצירה!!

HTMLine - בניית אתרים
FRESH - עיצוב גרפי